ANA SAYFA > SORUNLAR > İNTERNET DOLANDIRICILIĞI


Çağımızda artık insanlar çoğu işlemi internet üzerinden yapmaktadır. İnternet teknolojileri son yıllarda artan kullanıcı sayısıyla dikkat çekmektedir. Ülkemizde de kullanıcı sayısı çok hızlı artan internet teknolojileri, insanların hayatını kolaylaştıran çok sayıda bilgi ve dokümanla insanlara kolaylık sağlasada, barındırdığı birçok tuzakla da kullanıcıların hayatını bir anda kâbusa çevirebilmektedir.

Yemek hazırlamak istemeyen bir insan yemek siparişi, bankaya gitmek istemeyen insan bankacılık işlemlerini, araba almak isteyen insan araba çeşitlerine vb. internet üzerinden kolayca erişebilmektedir. Kısacası internet koca bir dünyayı, evimize telefonumuza ve tabletimize sığdırmamızı sağlayan bir sanal dünya olmuştur.

Bu kadar imkânın yanında internet dolandırıcılarının da aynı şekilde hayatını kolaylaştırmıştır. Artık dolandırıcılar bir bankaya gidip silah zoruyla bankadan para almayıp, insanlara kap-kaç yapmadan, kredi kartını çalmadan vs. paralarını internet yoluyla ele geçirebilmektedirler. Bu işlemleri yaparken de insanların zaaflarından faydalanmaktadırlar.

Sonuç olarak hiç bir güvenlik yazılımı, hiç bir güvenlik teşkilatı, insanı bilgi ve bilinç sahibi olmak kadar koruyamaz.

İhbar Linkleri:

https://www.egm.gov.tr/sayfalar/ihbar.aspx

https://www.ihbarweb.org.tr/

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

*