Hakkımızda

Biz Kimiz?

Güvendekal ailesi olarak çocuklar, ergenler, yetişkinler, ebeveynler ve ailelerin dijital okuryazarlıklarını geliştirmek, onlara dijital farkındalık kazandırmak ve sanal âlemdeki dünyalarına ışık tutmak adına hizmet vermekteyiz. Ailemiz, dijital dünyayla ilgili sıkça yaşanan sorunları çözmek, dijital dünyayla ilgili sıkça sorulan sorulara cevap vermek, dijital dünyanın karanlığına kandil olmak için çalışmaktadır. Bu nedenle Güvendekal, çocuklar, ergenler, yetişkinler, ebeveynler ve aileler için önemli bir dijital rehberdir.
Güvendekal ailesi, dijital dünyadaki farkındalığı sosyal medya mecralarında çevrim içi olarak, eğitim kurumlarında ise yüz yüze eğitim vererek icra etmektedir. Bu bağlamda, çeşitli eğitim programlarıyla ilköğretim ve ortaöğretim öğrencilerine dijital okuryazarlık, dijital mahremiyet, dijital hak ve sorumluluklar, sosyal medya ve bilinçli internet kullanımı gibi pek çok konuda seminerler düzenlemektedir.

Neler Yapıyoruz?

Erişim Sağlayıcıları Birliği bünyesinde, günümüz internet kullanıcısına daha farkında bir bakış açısı kazandırarak bu bakış açısıyla onların, günümüz teknolojisini daha dikkatli kullanmasına yardımcı oluyoruz. Bu çerçevede internetteki sorunların tespitini yapıyor ve bu sorunlara getirdiğimiz çözüm önerilerini, herhangi bir kazanç gözetmeksizin kamu yararı adına elimizden geldiğince anlatıyoruz, aktarıyoruz. Türkiye’de dijital dünyayla muhatap olan ailelere ve bu ailelerdeki çocuklara ulaşmak için devlet ve okullar ile iş birliği içinde çalışıyoruz.

Güvendekal ailesi olarak çevrim içi güvenlik sorunlarıyla mücadele konusunda en doğru önerilerle sizi en iyi şekilde yönlendirmeye çalışıyoruz. Çocukların, çevrim içi karşılaşabileceği riskleri yönetmelerine yardımcı olacak pratik önerilerde bulunuyor ve bu minval üzere çocukların dijital dünyada daha sağlıklı bilgiler edinmesini sağlıyoruz. Sizi, çocuğunuzun dijital dünyasına girerek bu dünyada ona gereken desteği vermeye teşvik ediyoruz.

Amaçlarımız Nelerdir?

Kâr amacı olmayan bir kuruluş olarak başlıca gayemiz ebeveynlerin, çocukların, ailelerin ve her bir bireyin dijital dünyada güvende kalmasını sağlamak ve insanların teknolojiden bilinçli ve güvenli bir şekilde yararlanmasına yardımcı olmaktır.

Ebeveynlerin, çocukların, ailelerin ve her bir bireyin çevrim içi olarak karşılaşabileceği riskleri araçlar, ipuçları ve kaynaklar yoluyla vererek onların bu risklere karşı uyanık olmalarını sağlamak ve bu konuda farkındalık yaratan pratik önerilerde bulunmak başlıca vazifelerimizdendir.
Yaptığımız her şey, insanların çevrim içi ortamda güvende olmalarına yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Bunu, insanları çevrim içi ortamda güvenli davranmaya teşvik ederek ve onların potansiyel riskleri belirlemelerine yardımcı olarak yapmaktayız. Amacımız, insanların ve özellikle ebeveyn ve çocukların çevrim içi karşılaşabileceği riskleri azaltmalarına yardımcı olmak ve yardıma ihtiyaç duydukları taktirde onlara neyi nasıl yapacaklarını ve nereye gideceklerini göstermektir.
Amacımız, kurumumuzu, bilgi teknolojileri ve internet güvenliği kapsamında Türkiye’de ve dünyada ilgili alanda yürütülen faaliyetlerin öncülüğünü yapan, etkin ve saygın bir konuma yükseltmektir.