Oltalama Yöntemi

Bu yöntem balıkçılıkta kullanılan oltalama yöntemi olarak bilinir. Dolandırıcı oltayı atar ve hedeflerin bu oltaya düşmesini bekler. Aslında yapmış oldukları sayfalar o kadar inandırıcıdır ki internette işlem yapmak isteyen kişiler bu sayfaların gerçeğinden aynı olup olmadığı noktasında hiçbir şüphesi olmayarak bu sitelere kendilerinden istenen bütün bilgileri verirler. Örneğin,

Örnekte görülen bir oltalama yöntemidir. Bu yöntemde müşteri bu sayfaya bilgilerini yazar tamam tuşuna basar aslında karşısına kredi kart borcunu ve limitinin çıkacağını beklerken bu bilgiler bu sayfaya tanımlı bir mail adresi vardır. Bu bilgiler o mail adresine gider. Burdan şüpheli şahıslar bu bilgilerle 3D güvenlik istemeyen sitelerden limit tükenene kadar alışveriş yapmaktadırlar. Burada dikkat edilecek hususlar sayfa aynı banka ara yüzü gibi hazırlanmış ve site isim kısmında güvenlikle alakalı ve isimle alakalı bir ibare bulunmamaktadır. İsimleri mevcut mu? uzantı olarak com.tr şeklinde mi? Ve SSl sertifikası var mı? Gibi konulara dikkat edilmeli. Ayrıca bankaların ortak sayfalardan bilgi verilmediğinin bilinmesi ve dikkat edilmesi gerekmektedir.

Bir başka örnekte ise ;

 

Bu örnek daha profesyonelce hazırlanmış bir oltalama sayfası örneğidir. Temel baz alınacak hiçbir banka sorgu sayfasında kartınız hangi bankaya ait ve kart şifreniz nedir şeklinde bilgi sorulmamaktadır. Fakat bu örnekte görüldüğü gibi kart şifresi, banka seçimi gibi bankalar tarafından sorulmayacak sorular mevcuttur.

 

İhbar Linkleri:

 

https://www.egm.gov.tr/sayfalar/ihbar.aspx

https://www.ihbarweb.org.tr/