ANA SAYFA > SORUNLAR > OLTALAMA YÖNTEMİ

Bu yöntem balıkçılıkta kullanılan oltalama yöntemi olarak bilinir. Dolandırıcı oltayı atar ve hedeflerin bu oltaya düşmesini bekler. Aslında yapmış oldukları sayfalar o kadar inandırıcıdır ki internette işlem yapmak isteyen kişiler bu sayfaları gerçeğinden ayırt edemeyerek kendilerinden istenen bütün bilgileri verirler. Örneğin,

Örnekte görülen bir oltalama yöntemidir. Bu yöntemde müşteri bu sayfaya bilgilerini yazar tamam tuşuna basar aslında karşısına kredi kart borcunu ve limitinin çıkacağını beklerken kart bilgilerini dolandırıcıya vermiş olur. Burdan şüpheli şahıslar bu bilgilerle 3D güvenlik istemeyen sitelerden limit tükenene kadar alışveriş yaparak kartı boşaltırlar. Burada dikkat edilecek husus önümüze gelen bu sayfa, kullandığımız banka sayfasının neredeyse aynısı gibi hazırlanmış ise de site isim kısmında güvenlikle alakalı ibare bulunmamaktadır. İsimleri mevcut mu? Uzantı olarak com.tr şeklinde mi? Ve SSL sertifikası var mı? Gibi konulara dikkat edilmelidir. Ayrıca bankaların ortak sayfalardan bilgi vermediğinin bilinmesi ve dikkat edilmesi gerekmektedir.

Bir başka örnekte ise ;

Bu örnek daha profesyonelce hazırlanmış bir oltalama sayfası örneğidir. Temel baz alınacak hiçbir banka sorgu sayfasında “Kartınız hangi bankaya ait ve kart şifreniz nedir.” şeklinde bir bilgi sorulmamaktadır. Fakat bu örnekte görüldüğü gibi kart şifresi, banka seçimi gibi bankalar tarafından sorulmayacak sorular mevcuttur.

İhbar Linkleri:

https://www.egm.gov.tr/sayfalar/ihbar.aspx

https://www.ihbarweb.org.tr/

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

*