İnternet Bankacılığı & Çevrimiçi Alışveriş

Teknolojinin gelişmesiyle devreye giren alternatif dağıtım kanallarının en önemlilerinden biri “internet bankacılığı”dır. İnternet bankacılığıyla fiziksel şubelerden yapılmakta olan hemen hemen çoğu işlem yapılabilmektedir. Diğer bir önemli işlem çevrimiçi alışveriş ile artık internet kullanıcıları birçok ürün ve hizmete internet üzerinden verdikleri siparişlerle rahatlıkla ulaşabilmektedir. Tüm bu rahat ve kolay bir şekilde yapma imkânı tanıyan internet doğal olarak bu platformu suistimal etmek isteyenlerin de durak noktası olmaya başlamıştır.

Siber Suçluların Bilgileri Çalmak İçin En Sık Kullandığı Yöntemler

Kötü Amaçlı Yazılımlar

Kötü amaçlı yazılımlar (casus yazılımlar), şifreler, numaralar ve hesap adları gibi bilgisayar veya telefondaki her şeyi kayıt altına alabilirler. Casus yazılımlar topladığı bu bilgileri bilgisayar korsanına yönlendirirler.

Kopya Sunucular

İnternet bankacılığı hizmetlerini kullanırken, tarayıcı veya mobil uygulama, iletişim kurduğu kurumun kimliğini doğrulamak için resmi banka sunucusu ile iletişim kuracaktır. Bilgisayar korsanları bazen bir banka olarak görünürler ve kullandığınız uygulamalara sahte banka sunucu sertifikası göndermeyi denerler. Böylece hesaplarınıza erişmeleri mümkün olur.

Kimlik Avı Dolandırıcılığı

Siber suçlular, e-posta, telefon ya da sosyal medya aracılığı ile iletişim kurarlar ve kendilerini güvenilir bir kurum olarak göstererek, banka bilgilerini almaya çalışırlar. Ayrıca; genellikle kurbanlarını banka sitelerine benzeyen kopya sitelere yönlendirerek şifre gibi hesap detaylarının girilmesini isterler.