Halka Açık Wi-Fi Güvenliği

Kafe, otel, alışveriş merkezi, havaalanı ve diğer birçok yerin müşterilerine halka açık Wi-Fi ağına ücretsiz erişme olanağı sunmasıyla birlikte, kullanıcılar dışarıdayken e-postalarını kontrol etmek, sosyal ağları takip etmek veya internette gezinmek için kolay bir yola sahip olmuştur.

Ancak, siber suçlular halka açık Wi-Fi ağlarını sıklıkla izleyerek bağlantı üzerinden aktarılan verileri ele geçirirler. Böylelikle suçlu, kullanıcının bankacılık işlemlerinde kullandığı kimlik bilgilerine, hesap parolalarına ve diğer değerli verilerine erişebilmektedir.

h-02

Potansiyel Güvenlik RiskleriRiskleri

Wi-Fi ile bağlandığınız ağda gönderdiğiniz veya aldığınız mailler, şifreler, kullanıcı hesapları, kimlik bilgileri vb.  ele geçirilebilir.

Özellikle çok kalabalık alanlarda bilgisayar korsanları tarafından ücretsiz Wi-Fi ağları açıyor. Bu ağa bağlanan cihazlar hem savunmasız kalıyor hemde  hesap veya kişisel bilgilerin sızmasına neden olabiliyor.

Savunmasız olan Wi-Fi ağları, bağlanan kullanıcıları sahtekarlık veya zararlı web sitelerinin linklerine tıklamak için aldatmaktadır.

Halka Açık Wi-Fi’da Güvenliğinizi Korumaya Yönelik İpuçları

Wi-Fi bağlantısını kullanmadan önce cihazınızdaki tüm hesaplarınızdan çıkış yapın.

Şifresiz Wi-Fi ağlarına bağlanmayın, tuzak olma ihtimali yüksektir.

Hotspot çözümü kullanan, 2 adımlı doğrulama, kimlik doğrulama vb. yöntemlerin kullanıldığı Wi-Fi ağlarını tercih edin.

Hotspot: Kamuya açık kablosuz hizmetlerinin verildiği kafe, eğitim kurumu, otel, devlet kurumları ve misafir ağları gibi yerlerde internet erişimlerini güvenli bir şekilde sağlamak için kullanılan yöntemdir. 2 adımlı doğrulama yöntemi ile bağlantı sağlanır. 5651 yasası gereği her kullanıcının hareketleri (loglanır) kayıt altına alınır.

Tüm yazılımlar, (antivirüs) güvenlik uygulaması ve tarayıcılarda, daima güncel tutulmalıdır.

Seçilen Wi-Fi ağını doğrulayın. Bilinmeyen veya şüpheli Wi-Fi ağı kullanmayın.

VPN kullanın. VPN kullandığınızda ağdan geçen tüm verilerinizi etkili bir şekilde şifreleyen bir “özel tünel” kullanmış olursunuz. Bu yöntem, ağda gizlenen siber suçluların verilerinizi ele geçirmesini engellemeye yardımcı olabilir.

HTTPS protokolü olan interent sitelerinde olduğunuzda, sizinle aynı Wi-Fi ağındaki insanlar, sizinle bağlandığınız web sitesinin sunucusu arasında dolaşan verileri izleyemez. HTTPS verici ile sunucu arasında her türlü bilgiyi şifreli olarak gönderip almaya yarayan bir güvenlik önlemi ekler.

WPA2-PSK ve AES gibi Wi-Fi iletişimlerinde şifreleme kullanın. Hassas olduğu bildirilen WEP ve WPA şifreleme standardını kullanmaktan kaçının.

Şüpheli web sayfasındaki bağlantıları tıklamaktan kaçının.

E-posta veya sosyal ağ siteleri gibi web uygulamalarına giriş yapmaktan kaçının. Herhangi bir çevrimiçi işlem veya çevrimiçi bankacılık hizmeti vermeyin.

Ortak Wi-Fi kullanırken kişisel veya hassas bilgileri kullanmaktan kaçının

Kullanılmadığında mobil cihazlarınızdaki Wi-Fi’yı kapatın.

Kaynakça:

https://bilgiguvenligim.com/ortak-ucretsiz-wifi-kullanimi/

https://www.kaspersky.com.tr/resource-center/preemptive-safety/public-wifi

https://www.wired.com/story/public-wifi-safety-tips/