Çevrimiçi Oyun

ÇEVRİMİÇİ OYUN

Bilgisayar ve bazı taşınabilir çoklu ortam aygıtları ile, bir ya da birden fazla kişinin, genel ağa (internet) bağlanarak bilgisayar oyunları oynanması paylaşımına “çevrimiçi oyun” denir.

Mobil oyun cihazları, akıllı telefonlar ve tabletler sayesinde çocuklar her yerden oyun oynayabilir. Oyun oynamak, takım çalışmasını teşvik eden ve problem çözme becerilerini geliştirerek zaman geçirmenin eğlenceli ve sosyal bir yoldur.

Ancak bilmeniz gereken birkaç şey var:

1. Çocuğunuzun hangi tür oyunlardan hoşlandığını öğrenin ve oynadığı oyunların çocuğunuzun yaşına uygun olduklarından emin olun çünkü bazı oyunlarda uygun olmayan içerikler olabilir ( uygunsuz dil, yetişkin- cinsel içerik, şiddet gibi)
2. Çevrimiçi oyunlar, çocukların dünyadaki herhangi biriyle oynamasını ve sohbet etmesini sağlar. Bu da, saldırgan bir dille veya zorbalıkla karşılaşabilecekleri anlamına gelir.
3. Kötü niyetli kullanıcılar çocukları kandırarak veya doğrudan hesaplarına girerek şifreler ve kredi kartı numaraları gibi hassas bilgileri toplayabilir hatta cinsel görüntüler isteyebilir, dışarda buluşmak isteyebilir hatta önce kendi görüntülerini paylaşarak çocukların cinsel görüntülerini paylaşmalarını isteyebilir.
4. İnternetteki herkes söyledikleri kişi olmayabilir. Çocuklar kendilerini veya konumlarını tanımlayabilecek kişisel bilgiler vermekten kaçınmalıdır.
5. Bazı oyunlar, oyuncuları oyun sırasında ekstra unsurlar almaya teşvik eder – çocuklar farketmeden büyük paralar harcarlar.
6. Çocuklar oyunları kazanabilmek için zorbalığa giren bazı taktikler kullanabilirler. Çocuklarınız hem zorba olabilir hem de zorbalığa maruz kalabilir.
Ne yapmalıyım?
1. Çocuğunuzun oynadığı oyunun içeriğini ve yaşına uygunluğunu araştırın.
2. Güvenlik özelliklerini nasıl kullanacağınızı öğrenin. Örneğin, oyunun raporlama özellikleri veya moderatörleri var mı? Oyuncular engellenebilir mi?
3. Çocuğunuza kiminle oyun oynadığını sorun. Çocuğunuzun sıkça oynadığı herkesin kullanıcı adlarını öğrenin.
4. Çocuklarınızla oyun içinde hangi bilgileri paylaştığını konuşun. Kredi kartı, telefon numarası, adres bilgileri gibi kişisel bilgileri paylaşmamalarını söyleyin.
5. Çocuklarınızın nerede oyun oynadıklarını bilin. Evdeki bilgisayarları denetliyor olabilirsiniz fakat çocuğunuz cep telefonundan, tabletten hatta internet cafede, arkadaşının evinde de çevrimiçi oyun oynuyor olabilir.

ÇOCUKLARINIZA SORUN..

1. Seninle bu oyunu oynayabilir miyim?
2. Daha önce oyun oynarken zorbalığa maruz kaldın mı? Ne yaptın?
3. Oyun oynarken kendinle ilgili hangi bilgilerin paylaşmanın uygun olduğunu biliyor musun?
4. Kiminle çevrimiçi oyun oynuyorsun?
5. Hiç oyun oynarken biri seninle cinsel içerikli bir konuşma yaptı mı? Senden fotoğraf göndermeni istedi mi?
6. Çevrimiçi oyun oynarken uygunsuz bir şeyle karşılaştığında engellemeyi ve nereye rapor etmen gerektiğini biliyor musun?