ANA SAYFA > SORUNLAR > ÇEVRİMİÇİ AVCILAR

İnternet ortamında bulunan kullanıcı profillerinin gerçekliği net bir şekilde belirlenememektedir. Sahte hesaplar üzerinden pedofili hastaları, çocuklarla iletişime çok rahatlıkla geçebilmektedir ve ne yazık ki zaman zaman hedeflerine de ulaşabilmektedirler.

Çevrimiçi avcı; çocuklardan ve gençlerden cinsel veya diğer kötü niyetli amaçlarla yararlanmak için internet, cep telefonu veya diğer dijital cihazları kullanan kişidir.

İnternette yabancılarla tanışan ve onlarla iletişim kuran çocuklar, çevrimiçi avcılar için kolay bir avdır. Bu kişiler, kimliklerini gizleyebilecekleri ve sınırsızca dolaşabilecekleri çevrimiçi ortamda çocuklara kolay ve anonim erişime sahiptir.

Gençler, genellikle çocuklardan daha fazla risk altındadır. Meraklı oldukları ve kabul edilmek istedikleri için tehlikeli olduğunu bilseler bile bir çevrimiçi avcıyla konuşmaya istekli olabilirler. Bazen gençler, internetten birine aşık olduklarına inanabilir ve bu da yüz yüze görüşme yapmalarını daha olası kılar.

Çevrimiçi ortamda cinsel istismar olduğunda, gençler aşağıdakileri yapması için ikna edilebilir veya zorlanabilir:

 • Kendilerinin cinsel içerikli görüntülerini gönderme,
 • Bir web kamerası veya akıllı telefon aracılığıyla cinsel aktivitelere katılma,
 • Mesajlaşma yoluyla cinsel sohbetler yapma.

Avcılar, konuştukları çocuk ve gençlerin diğer cinsel içerikli faaliyetlerde yer almadıkları sürece, arkadaşlarına ve ailelerine; görüntülerini, videolarını veya konuşmaların kopyalarını göndermekle tehdit edebilir.

Unutmayınız ki istismar durduktan uzun bir süre sonra resimler veya videolar paylaşılmaya devam edilebilir.

Çevrimiçi tacizden kaç çocuğun ve gencin etkilendiğini bilmiyoruz çünkü çocuklar sıklıkla:

 • Utanıyor ya da suçlu hissettikleri için kimseye söyleyemiyor,
 • Durumu kiminle paylaşması gerektiğini bilmiyor,
 • İstismara uğradıklarını fark etmeyebiliyor.

Aşağıda, çocuklarınızın çevrimiçi avcılardan korunmalarına yardımcı olabileceğiniz bazı yönergeler bulunmaktadır.

 • Çocuğunuza, davetkar isimler veya fotoğraflar kullanmaktan kaçınması gerektiğini anlatın. Bunlar, çevrimiçi avcıların istenmeyen dikkatine yol açabilir.
 • Biri çocuğunuza iltifat ediyor ve övüyorsa, dikkatli olmalısınız. Her ne kadar internette birçok insan gerçekten iyi olsa da, avcılar bir çocuk veya gençle ilişkiye başlamak için iltifat yöntemini kullanabilir. Bu, herkesten şüphelenmeniz gerektiği anlamına gelmez, ancak dikkatli olmalısınız.
 • Çocuğunuz kişisel konulardan konuşmak isteyen biriyle diyaloğu sürdürmemelidir. Biri, cinsel veya kişisel konular hakkında konuşmak isterse, konuşmayı sonlandırmalı çünkü bir sohbete (veya bir ilişkiye) girdikten sonra durmak daha zor olabilir.
 • İnsanların her zaman söyledikleri kişi olmadığını unutmayın. Avcılar, çevrimiçi olarak çocuklarla konuşurken çocuk veya genç gibi davranabilirler. Sahte profil resmi kullanabilir ve daha inandırıcı görünmesi için başka profil bilgileri de ekleyebilirler.
 • Çocuğunuza asla çevrimiçi tanıştığı birisiyle buluşmaması gerektiğini anlatın. Avcılar herhangi bir çocuk veya gençle yüz yüze görüşme ayarlamayı deneyebilir. Kişi iyi biri gibi görünse bile, bu tehlikeli olabilir.
 • Bir problemle karşılaştığında, çocuğunuzun size veya güvenilir bir yetişkine söylemesi gerektiğini anlatın. Herhangi biri sizi çevrimiçi olarak rahatsız ediyorsa, hemen anne-babanıza veya güvenilir bir yetişkine söylemelisiniz. Ayrıca, herhangi bir e-posta veya diğer iletişimi de kaydetmelisiniz, çünkü bunlar kanıt olarak gerekli olabilir.

ÇOCUĞUNUZA SORUN:

 • Daha önce internette biri seninle uygunsuz veya cinsel konular hakkında konuşmayı denedi mi? Ne yaptın?
 • Tüm çevrimiçi arkadaşlarına güveniyor musun? Arkadaş listenden çıkarman gereken biri var mı?
 • Kullandığın web sitelerindeki ve uygulamalardaki kişilerin nasıl bildirileceğini, işaretleneceğini veya engelleneceğini biliyor musun? Bana gösterebilir misin?
 • İnternette yaşadığın bir olaydan dolayı üzülürsen bunu kiminle paylaşırsın?

İHBAR HATTI:

https://www.ihbarweb.org.tr/ihbar.php?subject=2

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

*