Casus Yazılımlar

Casus yazılım

Kullanıcıya ait bilgileri çalmayı, ele geçirmeyi amaçlayan zararlı bir yazılım, programdır. Eğer bilgisayarda arka arkaya ve bitmek bilmeyen bir şekilde açılır pencereler sorunu varsa yüksek ihtimalle bilgisayarda casus bir yazılım vardır. Casus yazılımlar, özellikle internete girmek için kullanılan tarayıcıya kullanıcının istemi dışında araç çubukları kurabilmekte ve web tarayıcısının açılış sayfasının değişmesine sebep olabilmektedirler. Tüm bunlarla birlikte zararlı yazılım derken akla aşağıdaki kavramlar da gelebilmektedir

E-posta programlarındaki filtrelerin etkinleştirilmesi: Çoğu internet servis sağlayıcısı ve e-posta sağlayıcısı spam filtresi sunar. Ancak ayarlanan seviyeye bağlı olarak spam olmayan postaların engellenmesiyle de sonuçlanabilir. Bunun için filtrenin istenilen şekilde çalıştığından emin olmak için arada sırada önemsiz postaları kontrol etmek faydalı olabilir.

Spam ihbar edilmeli: Çoğu e-posta sağlayıcısı e-postayı spam olarak işaretlemenin veya spam örneklerini ihbar etmenin yollarını sunmaktadır. Spam’i ihbar etmek aynı zamanda o mesajın doğrudan gelen kutusuna düşmesini de engeller.

Çevrimiçi ortamda bilgilerin kimle paylaşıldığından emin olunması: Kişi e-posta adresini internet ortamındaki özellikle sosyal ağ profilinde saklamadığından veya kişisel bilgilerini sadece belirli kişilerle paylaştığından emin olmalıdır.