ANA SAYFA > HABERLER > WHATSAPP GÜNCELLENDİ WHATSAPP’TA KARANLIK MODUN ADI DEĞİŞTİ, PROFİL RESMİNDE DE DEĞİŞİKLİKLER VAR…

WhatsApp’ın yeni Android beta güncellemesi bazı ilginç değişikliklerle birlikte geldi. Her ne kadar karanlık mod özelliği geri dönmüş olsa da, bu modun adı değişmiş durumda. Bununla birlikte uygulama içinde birçok emoji yeniden tasarlanmış halde. Profil resminde de yenilik var. Aslında profil resmiyle ilgili bir özellik kaldırılıyor dersek daha doğru olacak. Yenilikler sadece Android beta güncellemesiyle sınırlı değil, çünkü WhatsApp’ın iOS beta sürümünde de değişiklikler yapıldı. Lafı daha fazla uzatmadan işin içeriğinde neler olduğuna birlikte bakalım…

Hatırlarsanız bir süre önce Android beta sürümünde yer alan karanlık mod kaldırılmıştı, ancak 2.19.139 beta sürümüyle birlikte karanlık mod geri döndü, ancak isim değişikliği yapılmış durumda. Artık karanlık mod veya orijinal adıyla ‘Dark Mode’ yok. Bunun yerine özelliğin ismi ‘Night Mode’, Türkçe adıyla ‘gece modu’ olarak değiştirildi.
Gece modu sohbet veya mesajlar listesi, aramalar ve durum için çalışıyor. Kaynak düğmelerin yeşil renkte olduğunu ancak gece modu tamamen kullanıma açık hale geldiğinde rengin değişebileceğini belirtiyor.

Emojilere bakacak olursak, mevcut emojiler biraz daha elden geçirilmiş. Biraz daha küçük ve detaylı hale gelenler var. Bazı emojiler de tamamen yeniden tasarlanmış. Mesela deniz kızı emojisinin tasarımı değişmiş durumda.
WhatsApp’taki değişiklikler bu kadar mı? Hayır değil. Son Android beta güncellemeleri ve WhatsApp Business’ın iOS beta sürümünde başka kişilerin profil resimlerini galeriye kaydetme seçeneği kaldırıldı. Bununla birlikte grup simgeleri ise kaydedilebilir halde.

Normalde WhatsApp profil resimlerinin üstünde paylaşım düğmesi yer alıyor. Bu paylaşım düğmesine tıklanınca, profil resmi galeriye kaydedilebiliyor.
Ek olarak WhatsApp, etiketlerin (Sticker) bildirim merkezinde önizlemede yer almasını sağlayan başka bir özellik daha ekledi. Etiketlerin önizlenmesi iOS için WhatsApp’ta kullanılabilir durumda.

Kaynak özelliklerin bir sonraki güncellemede, son kullanıcılar için aktif olacağını düşünüyor. İlginç bir nokta daha var, WABetaInfo dışında farklı bir kaynak gece modunun daha sonra aktif olacağını ileri sürüyor.

WHATSAPP’IN AZ BİLİNEN MUHTEŞEM ÖZELLİKLERİ!

Peki WhatsApp’ın bütün özelliklerine hakim misiniz? İşte mutlaka bilmeniz gerek 10 WhatsApp özelliği…

EMOJİ TARAMASI

WhatsApp’ta çok fazla emoji var, evet. Bazen doğru anda doğru emoji’yi bulmak çok zor olabiliyor. Artık istediğiniz emoji’yi kelime kullanarak aramanız mümkün olacak. Ancak bu özelliği kullanmak için ‘auto correct’ özelliğinizin açık olması gerekiyor.

DAKİK HESAPLAMALAR

Eğer sürekli konuşmalarınızı takip etmiyorsanız, küçük tik işaretlerinin maviye dönüştüğü anı kaçırabilirsiniz. Artık gönderdiğiniz mesajı basılı tutarak çıkan “Bilgi” opsiyonunu tıklayarak bir tikin ne zaman maviye dönüştüğünü görebilirsiniz. Aynı işlemi attığınız mesajı kaydırarak da yapabilirsiniz. Bu işlem sayesinde attığınız mesajın karşı tarafa iletilip iletilmediğini ve okunup okunmadığını takip edebiliyorsunuz.

GRUP SOHBETLERİNİ SESSİZE ALIN

Çenesi düşük arkadaş gruplarınızdan veya kişilerden sıkıldığınızda, “Grup bilgisi”ni açarak, grup konuşmanızı sekiz saat, bir hafta veya bir yıl boyunca sessizleştirebilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken konuşma ekranı açıkken grup veya kişi isminin yazılı olduğu tepedeki kısma dokunmanız ve açılan ekranda “sessize al” seçeneğine tıklamanız.

GRUP SOHBETLERİNİ SESSİZE ALIN

Çenesi düşük arkadaş gruplarınızdan veya kişilerden sıkıldığınızda, “Grup bilgisi”ni açarak, grup konuşmanızı sekiz saat, bir hafta veya bir yıl boyunca sessizleştirebilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken konuşma ekranı açıkken grup veya kişi isminin yazılı olduğu tepedeki kısma dokunmanız ve açılan ekranda “sessize al” seçeneğine tıklamanız.

OTOMATİK YÜKLEMELERİ DURDURUN

Telefonuzun fotoğraf galerisinde utanç verici resimler olmasını istemiyorsanız WhatsApp’ın otomatik yükleme özelliğini kapatabilirsiniz. Bunun için sohbet ayarlarında “Gelen medyayı kaydet” i kapatarak fotoğrafların ve diğer medyanın otomatik indirme işlemlerini durdurabilirsiniz.

REFERANS İÇİN ÖNEMLİ MESAJLARI İŞARETLEYİN

Önemli bir mesajı bulmak için yüzlerce iletiyi geriye doğru kaydırmak çok uzun sürebilir. Ama eğer o mesaja yıldızla işaretlerseniz (Yani favorilerinize kaydederseniz) hem sizin işiniz kolaylaşır, hem de mesajlaştığınız kişinin bundan haberi olmaz.
Bir mesaja yıldız eklemek için tek yapmanız gereken mesajın üstünü basılı tutmak ve çıkan yıldız simgesini seçmek. Daha sonra sohbetin üzerine dokunup “Yıldızlı mesajlar”ı seçerek işaretlediğiniz tüm mesajları görebilirsiniz.

DİZÜSTÜ WHATSAPP

WhatsApp’ı bilgisayardan açarak artık işyerinizde istediğiniz kadar mesajlaşmanız mümkün. Bilgisayarınızdan Web.whatsapp.com adresine girdikten sonra telefonunuzdaki WhatsApp’inizden alacağınız QR kodu ile sohbetlerinizi bilgisayar ekranına taşıyabilirsiniz.

GRUP KONUŞMA TARAMASI

Eğer daha önce bir grup konuşmasında bulunduysanız, bu konuşmalara verilen isimlerin ne kadar saçma olabileceğini biliyorsunuzdur. Artık grup konuşmalarının isimlerini aklınızda tutmanıza gerek yok. Eski bir grup konuşmasını bulmak için tek yapmanız gereken konuşmanın içinde kimlerin olduğunu hatırlamak.
Herhangi bir konuşmada kişinin isminin üstüne tıklayarak daha önce beraber içinde bulunduğunuz bütün grup konuşmalarını görebilirsiniz.

FAVORİ SOHBETLERİNİZİ UYGULAMANIN TEPESİNE KOYUN

Bu özellik sayesinde bir konuşmayı sohbetler listenizin en üstüne koymanız mümkün. Tek yapmanız gerek sohbete basılı tutarak, ekranda beliren ‘pin’ opsiyonunu seçmek.

KALIN, ÜSTÜ ÇİZİLİ VE İTALİK

Mesajlarınızı kalın, üstü çizili veya italik yapmak isterseniz tek yapmanız gerek yazdığınız metni seçip, araç çubuğundaki üç nokta simgesine dokunarak istediğiniz formatlamayı seçmek.

Kaynak: Sabah Gazetesi
https://www.sabah.com.tr/teknokulis/galeri/haber/whatsapp-guncellendi-whatsappta-karanlik-modun-adi-degisti-profil-resminde-de-degisiklikler-var/15

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

*