ANA SAYFA > TAVSİYELER > USB BELLEKTE VERİ GÜVENLİĞİ

USB (Flash) Bellek, verilerin kalıcı olarak depolanabildiği taşınabilir bir depolama birimidir. Küçük boyutları ve yüksek depolama kapasiteleri vardır.

USB Bellek Nasıl Kullanılır?
  1. USB bellekler, bilgisayarda buluna USB portlarına takılırlar.
  2. Bilgisayara taktıktan sonra belleğin bilgisayar tarafından okunması beklenir. Bu bekleme süresi bilgisayarınızın hızına göre değişse bile çok uzun değildir.
  3. Bilgisayar, belleği okuduktan sonra istenilen dosyaları sürükle-bırak veya kopyala-yapıştır yöntemiyle USB belleğe ait klasöre atılır.

En sık kullanılan depolama aygıtlarından USB belleklerin yanlış kullanımı, veri kayıplarına yol açarak önemli dosyaların riske atılmasına neden olabiliyor. Veri kaybı yaşanmasını önlemek için:

  • Bilgisayardan çıkartırken “güvenli çıkart” komutunu kullanın. USB belleklerle ilgili yapılan en yaygın hata, işlem bittiğinde bilgisayardan hemen çekip çıkartmaktır. Ancak bu alışkanlık, henüz aktarılamamış bilgilerin kaybına yol açar. Bu durumu önlemek için usb belleklerin, “çıkart” komutu tamamlanınca çıkartılması gerekir.
  • Virüs kontrolü yapın. USB belleklerin, güvenliğinden emin olunmayan bilgisayarlara takılması veri kayıplarına sebep olur. Böyle bir problemle yüzleşmemek için bilgisayarların güncel antivirüs programlarıyla desteklenmesine ihtiyaç vardır.
  • Ortak alanlarda bulunan bilgisayarları kullanırken daha çok dikkat edin. Özellikle internet cafe, otel, kütüphane gibi ortak alanlarda bulunan bilgisayarlarda USB bellek kullanımı, verileri risk altında bırakıyor. Bilgisayardaki bir virüs ya da güvenli olmayan herhangi bir kaynaktan indirilmiş bir dosya veya program, USB diskteki verileri bozabilir.
  • Rutin olarak tarayın. USB belleklerde düzenli olarak yapılacak veri taraması, veri kaybının yaşanmaması için oldukça önem taşıyor. Ayrıca USB diskinizde bulunan tüm dosyaları silmek istiyorsanız direkt format atmak daha iyi bir çözümdür.
  • Veri transferi gerçekleştirirken çevrimiçi olmayın. İnternete bağlı cihazlarda USB belleklerin virüs gibi sebeplerle zarar görme ihtimali çok yüksek olmasa da, özellikle kritik dosyaların USB belleğe aktarılması sırasında internet bağlantısının kapatılması, verilerinize yönelik riskleri azaltır.
  • Şifreleyin. USB belleklerin şifrelenmesi de verilerin korunma düzeyini oldukça artıran önlemler arasında yer alıyor. Belleğin cihaza her takılışında istenen şifre sayesinde yetkisiz kullanıcıların bellekteki dosyalara erişme tehlikesi neredeyse ortadan kalktığı için veri kaybı yaşama ihtimalinden uzaklaşılmış oluyor.

Kaynak:
Dijital güvenlik
Teknonce

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

*