ANA SAYFA > HABERLER > SOSYAL MEDYADA KALAN ÇOCUKLAR FEVRİLEŞİYOR

Çocukların devranışlarının incelendiği bir araştırmaya göre, sosyal medyada günde 2 saatten fazla vakit geçiren çocuklar daha fevri oluyor.

Kanada’daki Doğu Ontario Çocuk Hastanesi’nde yapılan araştırmaya göre sosyal medyanın gereğinden fazla kullanımı çocukların kötü kararlar vermelerine, yeme bozukluklarının baş göstermesine, hatta uyuşturucu kullanmayı deneme ihtimalinin bile artmasına neden oluyor.

TELEFONDA SINIR İKİ SAAT

Hürriyet gazetesinde yer alan habere göre, 8-11 yaş arası 4 bin 524 çocuğun 10 yıl boyunca analiz edilerek yapılan araştırmada, akıllı telefonları günde 2 saatten fazla kullanan ve 9 saatten az uyuyan çocukların daha fevri davrandıkları belirtiliyor. Bilim insanları 5-17 yaş arasındaki çocukların günde en az 1 saat egzersiz yapmaları, ekran karşısında ise en fazla 2 saat geçirmeleri ve her gece kesintisiz en az 9 saat uyumaları gerektiği görüşünde. Çocukların ekran süresi karşısında geçirdikleri süre, uyku kalitesi ve fiziksel aktivitelerinin karşılaştırlarak yapılan araştırma Pediatrics dergisinde yayımlandı.

Kaynak: NTV

https://www.ntv.com.tr/teknoloji/sosyal-medyada-fazla-kalan-cocuklar-fevrilesiyor,XzdPj0cAH0CyRn8QlqFK_Q?_ref=infinite

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

*