ANA SAYFA > TAVSİYELER > NESNELERİN İNTERNETİ

Aklınıza hiç buzdolabınızın yumurtalığındaki yumurta bittiği zaman sizi uyarabileceği ve hatta uyarmakla da kalmayıp marketinize yumurta siparişi verip bir de sizi bu konuda bilgilendirebileceği gelebiliyor mu? Veya soğuk kış aylarında arabanıza ilk bindiğiniz anda arabanızın sıcacık olmasını hiç düşündünüz mü? Sabah yatağınızdan kalkmadan çayın suyunu ısıtabilecek bir sistem olması, 1 haftadır spor yapmadığınız ve yemeği çok kaçırdığınız zaman sağlığınızın kötüye gittiğini size hatırlatan bir kol saatinin olması gibi durumları hiç düşündünüz mü? Bunlar nesnelerin interneti ile gerçekleşebilecek sadece birkaç örnek olarak düşünülebilir. Nesnelerin interneti (IoT) kavramı ilk kez 1999 yılında Kevin Ashton tarafından kullanılmış olsa da ilk örneği 1990 yılında kahve makinesinin boş olup olmadığını kontrol edebilmek için kurulan kameralı sistem ile fikir olarak ortaya çıkmıştır.

Nesnelerin interneti için, nesnelerin, eşyaların birbiriyle haberleşmesine olanak sağlayan ve kendi aralarında bilgi aktarımı gerçekleştirerek akıllı bir ağ oluşturmuş cihazlar sistemidir diyebiliriz. Yani gündelik hayatta kullanılan nesnelerin kablolu veya kablosuz bir ağa bağlanarak veri gönderip almasını sağlayan kabiliyetler bütünüdür. Akıllı evler, akıllı saatler, akıllı telefonlar ve akıllı tüm cihazlar nesnelerin interneti ile hayatımıza girmiş durumdadır. Bugün birçok işletme, nesnelerin interneti tabanlı birçok ürün ve hizmet üretebilmektedir. Nesnelerin interneti tabanlı pazar payının 2020 yılına kadar 7.1 trilyon dolara yükseleceği tahmin edilmektedir. Bugün çok sınırlı sayıda olarak günlük hayatta kullanılabiliyor olsa da IoT birçok uygulama alanı ile yakın zamanda hayatımızda önemli bir yer tutacaktır. Bu çerçevede, IoT ve uygulama alanlarını şu 4 başlıkta toplamak mümkündür:

1. Taşımacılık ve lojistik

2. Sağlık

3. Akıllı çevre (ev, ofis, şehir)

4. Kişisel ve sosyal alan

IoT uygulamalarına sadece yukarıda ki 4 başlık altında bile on binlerce örnek verilebilir. Bu örneklerin hepsi de hayatı kolaylaştıran, belki de zaman, maliyet ve verimlilik yönünden tasarruf sağlayan uygulamalar olacaktır. En basit olarak günlük hayatta sıklıkla kullandığımız akıllı telefonların 5 yıl önceki hali ile şimdiki hali arasında sizce en büyük fark kamera çözünürlüğü veya hızı mı? Bugün birçok akıllı telefon parmak izi, el hareketleri ve kalp atış hızının ölçülmesi gibi farklı fonksiyonları cihazlara yerleştiren sensörler aracılığı ile yapabilmektedir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

*