ANA SAYFA > HABERLER > KREDİ KARTI KULLANANLARA ÇOK ÖNEMLİ UYARI

Son 5 yılda her sene ortalama 100.000 kişi banka ya da kredi kartı yüzünden dolandırılarak mağduriyet yaşıyor. Dolandırıcılığa maruz kalan bu kişilerin önemli bir kesimi 60 yaşın üzerinde. Sadece İstanbul Bakırköy ve Anadolu adliyelerine günde ortalama 60 kişinin bu konuda başvuruda bulunuyor.

Dolandırıcılık Cezaları Maalesef Yetersiz Kalıyor

Mevcut kanunlara göre dolandırıcılık suçunun şebeke halinde yani nitelikli olarak yapılması halinde bile verilebilecek cezanın üst sınırı 7 yıl. Dolandırıcılık eyleminin tekil yani şahsi olarak yapılması halinde ise 1 yıl ile 5 yıl arasında hapis cezası verilebiliyor. İnsanları dolandıranların pek çoğu ise para cezasına çarptırılıyor. Zanlıların önemli bir kısmının tutuksuz yargılandığı dikkate alındığında dolandırıcılık eylemlerinin sona ermesi de çok zor görünüyor. Bu nedenle de özellikle bireyler olarak bizlerin dikkatli ve tedbirli olmaları büyük önem taşıyor.

Dolandırılmamak İçin Neler Yapabiliriz ?

  • En fazla dolandırıcılık mail yoluyla yapılıyor. Kişisel bilgilerinizi talep eden hiçbir e-postayı açmayın.
  • Kayıp ya da çalıntı halinde ilgili banka aranıp kart kullanıma kapatılmalı.
  • Şüpheli ya da hileli bir işlem görüldüğünde banka gerekli soruşturmayı yapmak ya da yaptırmak için uyarılmalı.
  • Aynı şikayetler yine ikamet ettiğiniz yerdeki savcılığa da yapılmalı.
  • Eğer yurt dışından kart dolandırıcılığı mağduru iseniz kartınızın ait olduğu bankaya yazılı olarak itirazda bulunmalısınız.

Kredi Kartı Dolandırıcılık Yöntemleri

Çalıntı kartların kullanımı

Dolandırıcılar, kimlik ve imza kontrolü yapılmadan harcamaya izin verilen veya görmezden gelinen iş yerlerindeki alışverişlerde, başka kişilere ait kayıp ya da çalıntı kartları kullanıyor. Ayrıca sanal POS adını verdiğimiz internet üzerinden alışverişlerde de bu tür çalıntı kredi kartları kullanılabiliyor. Bunu engellemek için kredi kartı ya da banka kartı kaybolan kişinin en kısa sürede bankasına bildirmesi ve kartını derhal işleme kapatması gerekiyor.

Sahte Kredi Kartı yada Banka Kartları

Söz konusu sahte kartın arkasında bulunan manyetik şeride, ‘kodlayıcı’ adı verilen bir cihazla gerçek kredi kartı bilgilerinin kodlanması suretiyle gerçekleştiriyor. Bu işlem sonrasında sahte yani kopya kart ile sizin kartınızmış gibi her türlü işlem ve alışveriş yapılabiliyor. Bu kopyalama işlemlerinden korunmak için kartınızı sadece güvenebileceğiniz pos cihazlarında kullanmalısınız.

Müşteriye gönderilen, ancak alınmayan kartlar

Yeni kredi kartları ve banka kartlarının posta ya da kargo yolu ile müşterilere ulaştırılması sırasında bir çok kart çalınıyor. Bu durumda bilmeni gereken en önemli şey kartı teslim almadığınız için sizin bir sorumluluğunuzun bulunmadığıdır. Bankanız bu durumda tüm sorumluluğu üstlenmek zorundadır.

İnternetten Alışveriş Dolandırıcılıkları

İnternetteki alışveriş siteleri içerisindeki sunucularda saklanarak kart bilgilerinizin çalınması işlemidir. Bu durumdan korunmak için güven teşkil etmeyen internet sitelerinden kredi kartınız ile alışveriş yapmamanızı öneriyoruz. Bankalar bu duruma sanal kartlar oluşturarak çözüm bulmuşlar. Siz de internet alışverişlerinizi kendi adınıza bir sanal kart oluşturarak alışveriş yapabilirsiniz. Bu durumda dolandırılma ihtimaliniz neredeyse sıfıra iniyor. Sanal kartı internet bankacılığı üzerinden kendiniz oluşturabiliyorsunuz. Dilerseniz bankanızı arayarak bu konuda yardım da talep edebilirsiniz.

ATM Kopyalama

Banka ATM ‘lerinin kart giriş haznesine, genellikle bu hazneyi taklit eden bir ‘kodlayıcı’ yerleştirilerek gerçekleştirilen dolandırıcılık yöntemidir. Daha önce kodlayıcı yerleştirilen ATM’lere gelen müşteri, kartını ATM cihazında kullandığında dolandırıcı, söz konusu kartın bilgilerini kopyalamış oluyor. Bu durumdan korunmak için de işlem yapacağınız ATM’leri kontrol ederek şüpheli bir durum olup olmadığını incelemeniz ve kredi kartı şifrenizi girerken elinizi kapatmanız işe yarayacaktır.

Kart Kopyalama

Siz bir işyerinde alışveriş yaparken kart bilgileriniz sizin bilginiz dışında ” kodlayıcı ” cihazından geçirilip, kart bilgileri kopyalanıyor. Daha sonra bu bilgiler, üretilen sahte bir kartın şeridine aktarılarak sizin kartınız yerine bu kart kullanılabiliyor. Bu nedenle de güvenli işyerlerinde kartla alışveriş yapmanız önemli..

Kaynak: Banka Kredileri
https://www.banka-kredileri.com/kredi-karti-kullananlara-cok-onemli-uyari/

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

*