ANA SAYFA > HABERLER > İNTERNET BAĞIMLILIĞI MEVZUATTA

Madde bağımlılığı tedavi merkezleri yönetmeliği, bağımlılık tedavisine bütüncül bir yaklaşım hedefiyle yenilendi.Madde Bağımlılığı Danışma, Arındırma ve Rehabilitasyon Merkezleri hakkında yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı.Yönetmelik, bağımlılıkla mücadele merkezlerinin işleyiş standartlarını belirliyor ve bağımlılık bilim komisyonu kurulmasını düzenliyor.

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürü Başkanlığında kurulacak komisyon, bağımlılık alanında çalışmalar yapacak ve görüş verecek.

Komisyonda, eğitim-araştırma hastanelerinden ve tıp fakültelerinden ruh sağlığı ve hastalıkları uzmanları, farmakoloji uzmanları ve Adalet Bakanlığı Adli Tıp Kurumundan bir uzman görev yapacak.

On bir üyeli komisyon, bağımlılıkla mücadele için ulusal stratejiler oluşturulmasına katkı sağlayacak.

Tanı ve tedavi protokolleri oluşturulması, merkezlerin kriterleri, tedavi programları, verilecek eğitimlerin kapsamı gibi konularda bakanlığa görüş bildirecek.

Yönetmelikle, tedavi merkezlerinde internet, teknoloji ve kumar bağımlılığı gibi davranışsal bağımlılıklara yönelik hizmet verilmesi de düzenleniyor..
Ayrıca bahar modeli’nin de yaygınlaştırılması hedefleniyor.

Bahar modeli, bağımlılıkla tedavi sonrasında bireyin sosyal hayata güçlü bağlarla tutunmasını ve yeniden madde bağımlılığıyla karşılaşmaması için hayata geçirildi.

Boş zamanlarının yapılandırıldığı bir rehabilitasyon süreci olarak uygulanan programda çeşitli kurslarla beceriler geliştiriliyor. Örneğin uzman eğitmenler tarafından resim, aşçılık, pastacılık, seramik, mozaik, elişi gibi kurslar veriliyor.

Bir yıl önce ilk kez İstanbul’da hayata geçen bahar modeli kapsamında ülke genelinde rehabilitasyon merkezlerinin açılması planlanıyor. Sağlık Bakanlığı yetkilileri, yeni yönetmelikle bahar modeli çalışmalarının da hız kazanacağını belirtiyor.

Kaynak: CNN Türk
https://www.cnnturk.com/video/turkiye/internet-bagimliligi-mevzuatta

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

*