ANA SAYFA > HABERLER > GÜVENLİ İNTERNET KULLANIMI İÇİN İPUÇLARI

Akıllı telefonlarımızdan e-postalarımızı kontrol ediyor, bilgisayarlarımızdan internette geziniyoruz. E-postalarımız üzerinden ya da bilgisayarımıza indirdiğimiz bir dosyadan siber saldırıya uğrayabileceğimizi birçok internet kullanıcı bilmiyor.

İnterneti kullandığımız sürece internet ile veri paylaşıyoruz fakat bu verileri korumak için herhangi bir önlem almıyoruz.

Güvenli İnternet Kullanımı İçin VPN

Güvenli internet bağlantısı için VPN kullanabilirsiniz. VPN (Sanal Özel Ağ) internet bağlantınızın VPN sunucusu üzerinden küresel internete bağlanmasını sağlar. İnternet protokol (IP) adresiniz VPN sunucusunun IP adresini alır. Bu şekilde IP adresinizi küresel internetten gizleyebilirsiniz.

VPN sayesinde değişen IP adresiniz ile birlikte erişime engelli olan web sitelere giriş yapabilirsiniz. Netflix gibi ülkelere göre farklı içerik sağlayan platformların diğer ülkelerde sunduğu içerikleri VPN ile konumunuzu değiştirerek izleyebilirsiniz.

VPN ile cihazınızın internet iletişimi şifrelenir. Bu çeşitli şifreleme algoritmaları ile sağlanır. İnternet servis sağlayıcınız ya da ağ operatörünüz VPN kullandığınızda ziyaret ettiğiniz web siteleri göremez.

Kafe, otel ya da havaalanı gibi yerlerde bağlanılan Wi-Fi ağlarının kimin tarafından yönetildiğini, izlenip izlenmediğini bilemezsiniz. Bu sebepten dolayı, bu ağlara bağlanırken internet bağlantınızı şifrelemek için VPN kullanabilirsiniz. Bu şekilde ağ operatörü ya da ağa bağlanan diğer kişiler istediklerinde sizin verilerinizi göremezler.

Güvenli İnternet Kullanımı İçin Parola Yönetimi

Bir hesap parolanızı bir yıldan uzun süredir kullanıyorsanız o hesabın parolasını hemen değiştirin. Sosyal medya hesaplarınız, e-posta hesaplarınız ve benzeri web hizmetleri için aynı parolayı kullanıyorsanız bunu yapmayı bırakın. Hesaplarınız için ayrı parolalar oluşturun ve parolayı unutmak gibi bir problem yaşamamak için Lastpass parola yöneticisinden yararlanabilirsiniz.

Bir siber güvenlik şirketi olan ExpressVPN bir parolanın iyi olabilmesi için kaba kuvvet saldırısı ile çözülemeyecek kadar karmaşık, normal hesaplar için 17 karakter fakat hassas bilgi içeren hesaplar için 23 karakter uzunluğunda olması gerektiğini ve her hesap için farklı bir parola kullanılması gerektiğini belirtiyor.

Güvenli İnternet Kullanımı İçin Daha Az Dijital Ayak İzi

Güvenli internet kullanımı için sosyal medya kullanımını sınırlamalısınız. Hesaplarınızın gizli olmasını sağlayın. Gönderi paylaşırken konumunuzu paylaşmaktan kaçının. Çocuklarınızın hesaplarının herkese açık olmadıdğından emin olun ve çocuklarınıza ne paylaşılıp ne paylaşılmayacağını öğretin. Kişisel veri ve bilgilerinizi içeren gönderileri sosyal medyada paylaşmaktan kaçının.

Güvenli İnternet Kullanımı İçin Spam E-postalara Dikkat

Her gün onlarca e-posta alıyoruz. E-posta üzerinden siber saldırıya maruz kalabileceğinizi biliyor muydunuz? Siber saldırganlar e-posta üzerinden phishing (oltalama) adı verilen yöntemle her saniye binlerce kişiyi hedef alıyor. Siber saldırganlar tarafından gönderilen e-postalarda ya kötü amaçlı bir yazılım içeren bir dosya eki oluyor ya da e-posta sizi yine siber saldırganlar tarafından hazırlanmış sahte web siteye yönlendirerek kişisel veri ve bilgilerinizi çalmak istiyor.

Oltalama saldırısından etkilenmemek için e-posta konu kısmında siz herhangi bir e-posta göndermediğiniz halde cevap almışsınız gibi ‘’RE:’’ ile başlayan e-postaları dikkate almayın. E-postanın her zaman gönderici adresini kontrol edin ve garip karakterler içeriyorsa o e-postanın içeriğine aldanmayın.

Siber saldırganlar Apple, Microsoft gibi büyük teknoloji devlerini ya da bankaları taklit eden e-postalar hazırlıyor ve logolarına kadar her detayı düşünüyorlar. Bankadan aldığınızı düşündüğünüz bir e-postayı bankanızı aramadan ve şüpheli hesap aktivitesini doğrulamadan dikkate almayın.

E-posta içindeki linke tıklamayın, bu link üzerinden açılan web siteye girmeyin. E-posta dosya ekini indirmeyin ve kesinlikle bilgisayarınıza kurmayı ya da bilgisayarınızda açmayı denemeyin. Bu gibi durumlar için her zaman lisanslı bir antivirüs programı kullanın.

Kaynak: Güncel Haber

http://www.guncel-haber.com/haber/guvenli-internet-kullanimi-icin-ipuclari

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

*