ANA SAYFA > HABERLER > BAKAN SELÇUK: MAVİ BALİNA VE MOMO OYUN DEĞİL SİBER SALDIRI

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Mavi Balina ve Momo gibi oyunlarla ilgili, “Bunlar bir oyun değil, uluslararası bazı kişi ve kuruluşların siber saldırısı” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, TRT Haber’de gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

“Bu oyunlar uluslararası bazı kişilerin siber saldırısı”

Bakan Selçuk, Mavi Balina ve Momo gibi oyunlarla ilgili ailelere uyarılarda bulundu: Ailelerin şunu bilmesi lazım. Bunlar oyun değil, uluslararası bazı kişi ve kuruluşların siber saldırısı.

Mutsuz çocukların bu oyunları oynadığını söyleyen Selçuk sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bir çocuk eğer yardım bulamazsa, feryat ettiği halde, bağırdığı halde bir destek bulamazsa bu sefer başka tatmin noktaları arıyor ki bu oyunlar bunlardan bir tanesi. Ailelerin öncelikle çocuklarının ne yaptığını, nasıl yaptığını, ne hissettiğini, kendini ifade edip edemediğini sınaması lazım.”

“Çocuk üretirse haz duyar, mutlu olur”

Çocukların üretmelerinin gerektiğini belirten Selçuk, “Bir çocuk üretirse haz duyar. Ortaya koyduğu eseri gösterirse, sergilerse bundan dolayı belirli motivasyonlar edinirse mutlu olur. O mutluluk onun bağımlı olmasına ihtiyaç duyurmaz. Bu tür tuzaklara gitmenin temel sebebi; çocuğun doyum sağlayamaması, üretememesi, haz duyamaması tatmin olamaması ile ilgili.” dedi.

“Çocuklarımızı e-spor faaliyetleri ile tanıştıracağız”

Bakan Selçuk, “Dijital oyunlar kötüdür” diye bir karara varmanın yanlış olduğunu da belirtti.

Selçuk, çocukları atletizm ruhu içinde olumlu rekabeti destekleyen elektronik spor faaliyetleri ile tanıştıracaklarını açıkladı.

“Şimdilerde atletizm ruhu içinde gayet centilmenliği, olumlu rekabeti destekleyen e-spor faaliyetleri var. Atletizm ruhu ile bu tür dijital oyunları birleştiren ve kötü alışkanlıkları önleyen bazı içerikler var. Bizim bu içeriklerle çocukları tanıştırmak konusunda girişimlerimiz var.”

“Ezbere dayalı soru sormuyoruz”

Bakan Selçuk, LGS’deki iyileştirmelerin de bu anlamda küçük dokunuşlarla ilerlediğini belirterek, bu yıl sınavda 40 soruluk sayısal alanın süresinin 80 dakikaya çıkarıldığını anımsattı.

Buna çocuklar gözlemlenerek karar verildiğini vurgulayan Selçuk, “Bu arada da sınava ilişkin bazı küçük değişiklikler yapılıyor. Örneğin, ezbere dayalı soru sormuyoruz. Yani yorumlama, akıl yürütme, eleştirel düşünebilme, okuduğunu anlama, çıkarım yapabilme gibi becerileri isteyen sorular geliyor.” diye konuştu.

Çocuklar bunu birden bire görüp şok olmasınlar diye aylardır örnek soruları da yayımladıklarına dikkati çeken Selçuk, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Anne-babalar ve çocuklara mesaj veriyoruz, diyoruz ki ‘sakin olun, size hiç görmediğiniz, bilmediğiniz bir soru çıkmayacak. Bunların benzerleri çıkacak.’ Fakat geçmişten beri eleştirel düşünme, akıl yürütme, çıkarım yapma gibi ezbere dayalı olmayan soru tipine alışkın değilse çocuklarımız biraz zorlanabilirler ama hazırlanıyorlar, öğretmenlerimiz de bu konuda gereken değişiklikleri ders işleyişlerinde yapıyorlar.

Bu çerçevede baktığımızda LGS sınavının içeriği aslında eğitim sisteminin iyileştirilmesine de hizmet ediyor. Çünkü sorunun bakış açısı değişiyor. Buradan şöyle bir mesajı çocuklara vermek mümkün; eğer çocuk çok kitap okumuyorsa bu sınavlarda zorlanır. Eskiden sadece bir sorunun şablonunu ezberleyerek bir soruyu çözme ihtimali vardı ama şimdi okuduğunu anlama o kadar öne çıktı ki çocuğun sürekli sevdiği konularda kitap okuması gerekiyor. Dolayısıyla LGS sınavının kitap okumayı artırması da bekleniyor ve sınıftaki dersi işleme metot ve tekniklerinin dönüşmesini de gerektiriyor. Yani sistem iyileşiyor bir taraftan.”

Kaynak: TRT Haber, AA
https://www.trthaber.com/haber/turkiye/bakan-selcuk-mavi-balina-ve-momo-oyun-degil-siber-saldiri-411528.html

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

*